Erasmus+ "...cultural bridge..."

Podsumowanie projektu

Minęło pięć dni pobytu naszych Przyjaciół z Portugalii i Włoch w naszej szkole. Przyjechali z rewizytą w ramach projektu Erasmus+ pod hasłem: „How to build a cultural bridge with students’ passions?” W piątek, 29 kwietnia, w auli naszego liceum odbyło się podsumowanie projektu, którego główny cel wiązał się z prezentacją pasji uczniowskich.

W projekcie uczestniczyło w sumie sześćdziesięciu uczniów z trzech krajów, wybranych drogą eliminacji. Najważniejszym kryterium była umiejętność posługiwania się językiem angielskim, który stanowił płaszczyznę porozumienia uczniów i nauczycieli oraz posiadanie interesującej pasji. W przeciągu trzech lat realizacji zadań projektowych i mobilności zawiązano przyjaźnie oraz wymieniono doświadczenia, a także poznano swoje kraje i ich obyczaje.
Podsumowanie odbyło się w auli w obecności zaproszonych Gości, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji wspólnych działań. Swą obecnością zaszczycił nas m.in. pan Patryk Jędrowiak – Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów.
W czasie pobytu w Polsce Portugalczycy i Włosi zwiedzili zabytki Ostrzeszowa, Wrocławia oraz Warszawy, zatańczyli wspólnie poloneza na ostrzeszowskim Rynku, wzięli również udział w uroczystym zakończeniu szkoły Uczniów klas maturalnych, mieli okazję wysłuchać koncertu chóru szkolnego pod batutą pana Stanisława Sztukowskiego.
Autorką projektu jest pani Izabela Tarnowska, której asystowała w jego realizacji pani Anna Szkopek. Grupą projektową opiekował się i ją wspierał pan Dyrektor Michał Błoch. Opiekunami młodzieży z Portugalii były panie: Maria Jose Diaz oraz Amelia Santos, a z Włoch panie: Valentina Chioccia i Monica Ranieri. Honorowym gościem społeczności naszej szkole był również pan Vitor Marques – dyrektor Agrupamento de Escolas de Aveiro.

Dzień IV pobytu

#Erasmusdzień czwarty

Dzień III pobytu

#Erasmus "How to build..."
Dzień trzeci

Dzień II pobytu

#Erasmus+ „How to build a cultural bridge with students’ passions”

To był dzień pełen wrażeń. Zwiedzaliśmy Wrocław, a w tym między innymi Ostrów Tumski, Katedrę, Stary Rynek, przepiękną, barokową Aulę Leopoldina, Halę Stulecia i okoliczny park. Nasi Goście mieli okazję zobaczyć też Panoramę Racławicką. Reportaż filmowy z wycieczki już jutro.

Fot. Julia Walaszek i Paweł Baraniak