Co wisi w powietrzu?

Podsumowanie projektu

17 czerwca uczniowie naszego liceum wzięli udział w podsumowaniu projektu edukacyjnego „Co wisi w powietrzu. Badamy zanieczyszczenia pyłowe”, realizowanego we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Centrum Nauki Kopernik.
W uroczystym podsumowaniu udział wzięli m.in. rektor PWr prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, prorektor ds. kształcenia PWr prof. dr hab. inż. Kamil Staniec, dr inż. Anna Hajdusianek z Instytutu Fizyki Teoretycznej, szefowa Akademii Młodych Odkrywców oraz uczniowie i nauczyciele szkół realizujących projekt. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu „Wdech i wydech, czyli kilka słów o jakości powietrza”, wygłoszonego przez dr inż. Elżbietę Romanik. Bez wątpienia wielkim wyróżnieniem było zaproszenie na spotkanie z prorektorem ds. kształcenia dr hab. inż. Kamilem Stańcem, które odbyło się w Sali Senatu PWr. Prorektor osobiście wręczył imienne certyfikaty potwierdzające realizację projektu, pogratulował zaangażowania i zaprosił do dalszej współpracy. Badania nad jakością powietrza, zanieczyszczeniami pyłowymi będą kontynuowane w naszej szkole w przyszłym roku szkolnym pod kierunkiem pani Anny Nowickiej i Grażyny Roztockiej. Dodatkowo nasi uczniowie wezmą udział w zajęciach Akademii Młodych Odkrywców Politechniki Wrocławskiej. Projekt realizowały uczennice klasy turystycznej 1d: Zofia Hoffmann, Kinga Calik, Maja Błażejewska, Weronika Owczarczak, Zofia Jędrzejak, Karolina Tabat oraz uczennica klasy politechnicznej 1a Nikola Banasiak. Gratulujemy zaangażowania i życzymy dalszych naukowych sukcesów.

„Co wisi w powietrzu?"

Uczniowie klasy turystycznej 1d oraz 1a realizują projekt edukacyjny „Co wisi w powietrzu?" Badamy zanieczyszczenia pyłowe” we współpracy z Politechniką Wrocławską i Centrum Nauki Kopernik w ramach programu Klub Młodego Odkrywcy.
W ramach projektu nasza szkoła otrzymała od Centrum Nauki Kopernik zestawy edukacyjne – „Moduł Jakość Powietrza. Badanie zanieczyszczeń pyłowych”, których celem jest m.in. przybliżenie tematu zanieczyszczeń powietrza, w tym głównie zanieczyszczeń pyłowych oraz zapoznanie z techniką przeprowadzania pomiarów oraz metodami zbierania i analizowania danych z wykorzystaniem mikrokontrolera - płytki micro:bit.. Projekt badawczy, który przeprowadzają uczniowie łączy wiedzę z kilku przedmiotów: geografii, biologii, chemii, fizyki i informatyki zgodnie z filozofią STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Wyniki swoich badań uczniowie prezentować będą podczas podsumowania projektu na Politechnice Wrocławskiej.
Zestaw edukacyjny powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i został opracowany przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Wszystkie zaproponowane w zestawie eksperymenty zostały skonsultowane z grupą wybranych przez Centrum Nauki Kopernik nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i informatyki, wśród których znalazła się nauczycielka geografii naszego liceum pani Anna Nowicka.