Zadzwoń do Nas

627-320-710

NASZ E-MAIL-a 

lo1@lo1.ostrzeszow.pl

E+ In the theatre of life

In the theatre of life”- u schyłku podróży po teatrze życia

16 stycznia odbyło się spotkanie online nauczycieli ze szkół partnerskich z Polski, Grecji i Włoch podsumowujące realizację zadań projektowych Erasmus+ „In the theatre of life”.

Podczas spotkania ogłosiliśmy wyniki konkursów fotograficznych z ostatniej mobilności w Polsce. Omówione zostały również zadania końcowe poszczególnych partnerów zakresie realizacji poszczególnych celów i upowszechniania projektu. Przed uczniami i opiekunami jeszcze dopracowanie i udostępnienie multijęzykowego słownika pojęć teatralnych oraz przewodników turystycznych po Rzymie, Grecji i Polsce. I tak się trudno rozstać..

 425836032 898738058927308 6652566239465366062 n

Inclusion is a challenge!

Pod hasłem „Włączanie jest wyzwaniem” odbyła się ostatnia mobilność grupy projektowej Erasmus+ „In the theatre of life” . Tym razem uczestnicy projektu ze szkół partnerskich Geniko Lykeio Iteas Greece oraz Scuola Maria Ausiliatrice - Via Dalmazia Roma gościli w Ostrzeszowie. Ten czas obfitował w bardzo wiele aktywności. Przede wszystkim uczniowie z opiekunami rozwijali swoje kompetencje teatralne, realizując założenia programowe projektu. W tym celu uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora Jakuba Grębskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz wzięli udział w sztuce „Kopciuszek” w Teatrze Capitol w Warszawie. Przede wszystkim jednak pracowali nad wspólnym przedstawieniem. Uwieńczeniem ich teatralnych działań i doświadczeń był spektakl, który został wystawiony na scenie Kinoteatru „Piast” pod tytułem „Veni. Vidi. Amavi”. Kolejnym zadaniem projektowym było opracowanie wielojęzycznego słownika pojęć teatralnych (w języku polskim, greckim, włoskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim), w związku z tym uczniowie uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego o tematyce teatralnej przygotowanych przez Panie Izabelę Tarnowską, Magdalenę Marchwacką i Barbarę Albertowską.

Grupa projektowała miała również po raz kolejny możliwość przełamywać bariery kulturowe i językowe. Goście z Grecji i Włoch uczestniczyli w wycieczkach do Wrocławia i Warszawy „Szlakami historii polskiego teatru”. W Warszawie odwiedzili Muzeum Łazienki Królewskie, a tam Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim- jednym z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, a także Amfiteatr. Następnie odbyli podróż przez wieki- od Teatru Narodowego po współczesny Capitol. We Wrocławiu zobaczyli Aulę Leopoldina oraz poznali specyfikę pracy w teatrze, zwiedzając „od kulis” Teatr Polski. Nasi goście mieli również okazję poczuć magię polskich świąt na Jarmarkach Bożonarodzeniowych we Wrocławiu i w Warszawie oraz zakosztować polskiej kuchni i gościnności w domach swoich polskich partnerów.

Dzięki zaangażowaniu i kreatywności naszej młodzieży uczniowie z Itei i Rzymu wraz z opiekunami wzięli także udział w grze fabularnej „Podróż przez dzieje Ostrzeszowa i odkrywanie jego tajemnic”, podczas której w nieszablonowy i aktywny sposób mogli zwiedzić Ostrzeszów i poznać jego historię.

Ponieważ była to ostatnia mobilność projektowa, jako pokłosie podróży po Grecji, Rzymie i Polsce uczestnicy projektu przygotowali przewodniki turystyczne w języku angielskim.
Był to bardzo intensywny, ale bogaty w bezcenne doświadczenia i emocje tydzień. Wędrówka po szlakach projektu w „Teatrze życia” powoli dobiega końca, jednak niezapomniane wspomnienia i wzruszenia pozostaną.
Realizacja naszych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie Koordynatorki całego projektu, Pani Małgorzaty Domagalskiej oraz naszych uczniów i nauczycieli, a także życzliwość i bezcenna pomoc pana dyrektora i pracowników Ostrzeszowskie Centrum Kultury , Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa oraz Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu i księdza proboszcza ostrzeszowskiej Fary. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

erasmus-02
erasmus-02
erasmus-04
erasmus-04
erasmus-09
erasmus-09
erasmus-13
erasmus-13
erasmus-17
erasmus-17
erasmus-15
erasmus-15

„Veni. Vidi. Amavi”

Pięknym i wzruszającym ukoronowaniem ostatniej mobilności grupy projektowej Erasmus +„In the theatre of life” był spektakl przygotowany we współpracy młodzieży polskiej, greckiej i włoskiej zatytułowany „Przybyłem. Zobaczyłem. Pokochałem”.

Młodzi aktorzy z krajów partnerskich zabrali widzów w podróż śladami ich niezwykłej wędrówki po ścieżkach trzech kultur oraz świata teatru - od jego greckich korzeni, przez rzymskie dziedzictwo, aż po bogactwo teatru polskiego. Uczniowie ze szkoły partnerskiej w Itei zaprezentowali w scenicznej formie swą grecką kulturę i obyczajowość od czasów antycznych po współczesność. Młodzież włoska przygotowała wzruszającą historię drewnianego pajacyka Pinokia, którego ojczyzną jest właśnie Italia. Uczniowie z naszej szkoły zadedykowali swym partnerom projektowym piękną piosenkę „Chwytaj dzień”, a następnie zaprosili ich w świat polskiej tradycji figurami poloneza oraz ludową piosenką „Lipka” w nieoczywistej aranżacji. Piękną kodą tego artystycznego przedsięwzięcia był montaż teatralny twórczości Adama Mickiewicza. Szczególnie zachwyciła publiczność mistrzowska interpretacja ballady „Lilije” oraz nieszablonowa interpretacja II cz. „Dziadów”.

Zachwycającym ukoronowaniem spektaklu był koncert chóru szkolnego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie w Ostrzeszowie pod batutą Pana Stanisława Sztukowskiego, a szczególnie słowa piosenki finałowej „We are the world”, które mogą stanowić piękne przesłanie tej wielokulturowej podróży przez historię teatru. Nieocenione wsparcie zapewnili nam pracownicy Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Autorem scenariusza spektaklu oraz jego reżyserem była Pani Małgorzata Domagalska- koordynator merytoryczny projektu.

Po przedstawieniu wszyscy uczestnicy kończący swą przygodę „W teatrze życia” otrzymali certyfikaty oraz pamiątkowe upominki. Szczególne podziękowania Pan Dyrektor Michał Błoch skierował do autorek i koordynatorek projektu- Pani Kamili Błoch oraz Pani Małgorzaty Domagalskiej.

veni_12
veni_12
veni_07
veni_07
veni_10
veni_10
veni_17
veni_17
veni_16
veni_16
veni_02
veni_02

(zobacz galerię)

 

Foototapeta

W sali nr 31, a jakoby w sercu Rzymu.
Fototapeta sfinansowana ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ pod hasłem "In the theatre of life".

Nel teatro della vita…


Druga mobilność grupy projektowej Erasmus+ „In the theatre of life” już za nami!

Miniony tydzień sześć uczennic z naszej szkoły wraz z opiekunami miała sposobność spędzić w Rzymie. Młodzież z naszego liceum razem z uczniami ze szkoły greckiej w czasie tej mobilności korzystała z gościnności Scuola Maria Ausiliatrice - Via Dalmazia Roma, gdzie realizowane były zadania projektowe. Uczniowie, zgodnie z założeniami projektu, kontynuowali przygodę z teatrem rozpoczętą w minionym roku szkolnym podczas mobilności w Grecji, poznawali historię teatru na gruncie rzymskim, a także doskonalili swoje umiejętności teatralne. Codziennie do południa spędzali czas w szkole, gdzie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez włoską nauczycielkę z wykorzystaniem różnych technik artystycznych oraz w zajęciach integracyjnych i kulturowych.

Młodzi aktorzy ze szkół partnerskich mieli sposobność zaprezentować swe talenty przed zaproszonymi gośćmi podczas przedstawienia zorganizowanego w szkolnej sali widowiskowej, motywem przewodnim inscenizacji były baśnie i legendy poszczególnych krajów.

Szczególnym doświadczeniem dla naszych uczennic była możliwość obcowania ze światem antycznej kultury i teatru. Młodzież zwiedziła z przewodnikiem Panteon, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Teatr Marcellego, Campo di Fiori, Bazylikę Świętego Piotra i Muzea Watykańskie, Zamek Anioła oraz Plac Hiszpański. W malowniczej scenerii Rzymu poznawała historię miasta i teatru oraz mogła zachwycać się imponującymi dziełami Michała Anioła, Caravaggia czy Rafaela Santi.

Bezcennym walorem mobilności była możliwość poznania obcej kultury i przełamywania kulturowych oraz językowych barier. Uczestnicy projektu zetknęli się z codziennymi zwyczajami swoich rówieśników, innym systemem edukacji oraz odmienną mentalnością, a także zakosztowali włoskiej kuchni.

Cele projektowe zostały w pełni zrealizowane, uczniowie pogłębili swą wiedzę o historii teatru, podnieśli swe umiejętności aktorskie i kompetencje porozumiewania się w języku angielskim. Otrzymali też bezcenną lekcję życia i samodzielności, doświadczając trudów życia i podróżowania w tak wielkim mieście, jednak najważniejszą korzyścią było nawiązanie międzynarodowych relacji, a nawet przyjaźni. Choć nie były to rzymskie wakacje, bo uczestnicy projektu spędzili czas bardzo aktywnie, przywieźli bezcenny bagaż doświadczeń, emocji i wspomnień.

 
theatre_2_01
theatre_2_01
theatre_2_02
theatre_2_02
theatre_2_03
theatre_2_03
theatre_2_04
theatre_2_04
theatre_2_05
theatre_2_05
theatre_2_06
theatre_2_06

Informacje

Strona w przebudowie.
Wkrótce wszystkie materiały zostanąprzeniesione na naszą nową stronę.
Do tego czasu część jest dostępna w poprzedniej witrynie.

W naszej Galerii

No Albums