„In the theatre of life”

E+ In the theatre of life

“Nel teatro della vita”

Młodzież uczestnicząca w projekcie Erasmus+ „In the theatre of life” nie próżnuje i nawet w piątkowy wieczór uczestniczyła w lekcji języka włoskiego. Po cyklu zajęć z greki, nadszedł czas na zapoznanie się z językiem i kulturą naszego drugiego projektowego partnera. Tym razem zajęcia prowadziła Pani Marta Kaźmierczak- wielka miłośniczka Włoch, nauczycielka i autorka bloga podróżniczego, która z niezwykła pasją odkrywała przed uczniami piękno mowy i kultury włoskiej. Przed nami jeszcze kilka spotkań, a już we wrześniu sześcioro naszych uczniów wyruszy w podróż do Rzymu.

   

Wyjazd do Grecji

Pierwsza mobilność grupy projektowej Erasmus+ „In the theatre of life” już za nami!

Ostatni tydzień marca sześcioro uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami miało sposobność spędzić w przecudnej nadmorskiej miejscowości Itea w Grecji. Młodzież z naszego liceum razem z uczniami ze szkoły włoskiej w czasie tej mobilności korzystała z gościnności the Senior High School of Itea, gdzie realizowane były zadania projektowe. Uczniowie, zgodnie z założeniami projektu, poznawali historię teatru u jego źródeł, a także doskonalili swoje umiejętności teatralne. Codziennie do południa spędzali czas w szkole, gdzie przygotowywali wspólnie prezentacje z wykorzystaniem technik teatralnych, uczestniczyli w warsztatach tworzenia antycznych masek teatralnych czy w zajęciach integracyjnych w formie dramy. Greccy uczniowie przygotowali niesamowitą interaktywną inscenizację „From antiquity to here and now”, podczas której - w scenerii budynku Makedon w Kirra - przedstawili historię dramatu starożytnego i jej najważniejszych twórców. Młodzi aktorzy ze szkół partnerskich z Ostrzeszowa i Rzymu mieli z kolei sposobność zaprezentować swe talenty przed zaproszonymi gośćmi, rodzicami i młodzieżą podczas przedstawienia zorganizowanego w odnowionej sali miejskiej.

Niezwykłym doświadczeniem dla naszych uczniów była możliwość obcowania ze światem Hellady, młodzież zwiedziła z przewodnikiem stanowisko archeologiczne i muzeum w Delfach, a w nim starożytny teatr grecki w sanktuarium Apollina. Uczniowie odwiedzili też Galaxidi, a w nim Muzeum Morskie , poznali też wiele zakątków malowniczej Itei. Po zakończeniu zadań projektowych nasza grupa spędziła bardzo intensywny czas w Atenach, gdzie zwiedziliśmy Akropol, Muzeum Narodowe oraz Plakę.
Przemierzyliśmy również Peloponez, a tam tak niezwykłe miejsca, jak Starożytny Korynt, Mykeny z Grobem Agamemnona (a właściwie Skarbcem Atreusza) czy Nauplion. Szczególnie zachwycił nas teatr w Epidauros, gdzie niesamowicie wybrzmiały słowa II cz. „Dziadów” w wykonaniu naszych uczniów.

Bezcennym walorem greckiej mobilności była możliwość poznania obcej kultury i przełamywania kulturowych oraz językowych barier. Uczestnicy projektu odwiedzili świątynię Agios Nikolaos, gdzie akurat odbywały się uroczystości narodowe, więc mogli zobaczyć wielkie greckie świętowanie, zetknęli się z codziennymi zwyczajami swoich rówieśników, innym systemem edukacji, spożywali lokalne potrawy, tańczyli z innymi uczestnikami projektu greckie tańce, zwiedzili też muzeum strojów.

Cele projektowe zostały w pełni zrealizowane, uczniowie poznali historię teatru, podnieśli swe umiejętności aktorskie i kompetencje porozumiewania się w języku angielskim w codziennej komunikacji, jednak najważniejszą korzyścią było nawiązanie wzajemnych relacji, co widać było w emocjach podczas rozstania. Jeśli jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół i w doświadczonych emocjach, to naszą zaliczyć trzeba do wyjątkowo udanych, w końcu odbywała się „W teatrze życia…”

"Mario-netki"

 Szkolna grupa teatralna "Mario-netki", uczestnicy projektu Erasmus + "In the theatre of life" oraz chór pod batutą pana Stanisława Sztukowskiego zaprosili dziś społeczność szkolną na montaż artystyczny "Szminką malowane". Koncert dedykowano Kobietom z okazji ich Święta i to One, a także ich mentalność, rozterki, emocje oraz nastroje zostały przedstawione widzom. Pani Małgorzata Domagalska (reżyser przedstawienia) wykorzystała w scenariuszu najbardziej znane literackie monologi, liryki, utwory muzyczne, cytaty oraz obrazy ukazujące różne oblicza Kobiet. Było nastrojowo i wzruszająco.

Dziękujemy!

Kick-off meeting

W czwartek 9 marca odbyło się pierwsze spotkanie online młodzieży ze szkół partnerskich projektu z Polski, Grecji i Włoch wraz z opiekunami. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt miały sposobność się zapoznać i zaprezentować. Młodzież przygotowała prezentacje i filmiki o swojej szkole, regionie i kraju.
Podczas spotkania rozstrzygnięty został również konkurs na oficjalne logo projektu. Uczniowie ze szkół partnerskich uczestniczący w projekcie przygotowali projekty, które miały odzwierciedlać charakter współpracy, do konkursu wytypowano po 4 najlepsze propozycje z każdej szkoły. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a autorem zwycięskiego projektu okazał się uczeń naszej szkoły- Bartłomiej Jokiel. To jego logo, wybrane drogą głosowania, będzie oficjalną wizytówką projektu.
Nauczyciele omówili planowane cele oraz zadania poszczególnych partnerów, uzgodnione zostały również kluczowe aspekty realizacji i upowszechniania projektu.
Grupa projektowa pracuje bardzo intensywnie, już 17 marca przedstawią spektakl „Szminką malowane”, a 26 marca sześcioro uczniów rozpocznie swoją grecką przygodę.

Galeria

 

Kolejny projekt Erasmus+ w naszej szkole!

Narodowa Agencja Erasmus+ ogłosiła tradycyjnie we wrześniu wyniki konkursów złożonych w ramach sektora Edukacja szkolna- akcja Partnerstwa na małą skalę.

Z wielką radością możemy poinformować, że nasz projekt „In the theatre of life” opracowany przez Panie Małgorzatę Domagalską i Annę Błoch został bardzo wysoko oceniony i zatwierdzony do realizacji. Nasza szkoła została koordynatorem projektu, a do współpracy zaprosiliśmy dwie szkoły partnerskie: Scuola Maria Ausiliatrice oraz Απόφοιτοι Γενικού Λυκείου Ιτέας.

Założeniem projektu jest, zgodnie z wybranym tematem „Kreatywność, sztuka i kultura”, rozbudzać wśród młodzieży w innowacyjny sposób zainteresowanie kulturą i sztuką, zwłaszcza teatralną. Zaplanowane spotkania z teatrem trzech różnych narodów i aktywności umożliwią uczniom poznanie historii teatru u jego źródeł w Grecji i we Włoszech, będą oni mogli też wykazać się swoimi umiejętnościami w przygotowywanym spektaklu.

Informacje o realizacji projektu i rekrutacji już wkrótce

Informacje

Strona w przebudowie.
Wkrótce wszystkie materiały zostanąprzeniesione na naszą nową stronę.
Do tego czasu część jest dostępna w poprzedniej witrynie.